Co o nás říkají barvy? - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 8.5. 2023Co o nás říkají barvy?

S barvami se setkáváme v mnoha formách a jevech. Používáme je a prostřednictvím nich také vyjadřujeme sami sebe. Barvy jsou naším zrakovým vjemem. Podle řady vědeckých studií mají prokazatelný vliv na lidskou psychiku. Ovlivňují naše pocity a náladu.

Stejné barvy může každý vidět jinak

To, jak barvy na člověka působí, se odráží v jejich vnímání. A to je velmi subjektivní. Každý vnímáme barvy odlišně a jejich vnímání závisí i na osobní zkušenosti, stylu a vkusu. Naše vnímání barev odráží působení více faktorů, jako například odstín barvy, v jakém světle barvy vnímáme (denní/umělé, ostré/tlumené,...) nebo jaká je naše momentální nálada, atd.

Mnohé studie ukazují, že ačkoli barvy mohou mít vliv na naši náladu, tak tento účinek bývá pouze dočasný, pokud se v působení této barvy dlouhodobě pohybujeme (například barva stěny v pokoji).

Lidé mají odlišné osobní preference různých barev. Na psychiku každého z nás mohou mít jednotlivé barvy různý vliv. Je také potřeba zdůraznit, že je většinou vnímáme v kontextu s jejich okolím, respektive s tím, čeho se týkají. Jisté obecné významy jednotlivých barev však přesto existují.

Určitá barva může být pro někoho příjemná, pro druhého nikoli. Barvy však mají ale i určité univerzální efekty, jimiž na každého působí podobně. Například červená barva a její různé odstíny nám signalizují nebezpečí, vnímáme je jako varovné, upozorňující. Na druhou stranu mohou být významy barev rozdílné napříč kulturami. Jako příklad můžeme uvést bílou barvu převažující u šatů nevěsty nejen u nás, ale i v řadě jiných zemí. Naproti tomu třeba v Číně je bílá barva barvou smutku.

PSYCHOLOGICKÁ POMOC NA TELEFONU - NONSTOP A ZCELA DISKRÉTNÍ! Volejte 900 70 10 20*

Barvy mohou být zrcadlem osobnosti

Barvy stále zůstávají významným diagnostickým vodítkem při hodnocení osobnosti člověka. Jednou z metod, která posuzuje osobnost člověka podle vnímání barev, je tzv. Lüscherův test. Tato metoda vyhodnocuje, jaké barvy zkoumaný člověk preferuje a jaké odmítá a pomáhá zjistit, jak je na tom daná osoba emočně, jaké má potřeby, co jí motivuje apod. Na základě toho pak lze odhadovat, jak se zkoumaná osoba bude v určitých situacích chovat. Základními barvami v tomto testu jsou červená, žlutá, modrá, zelená, hnědá, šedá, fialová a černá.

- červená barva symbolizuje sílu, potřebu prosadit se a vítězit. Tuto barvu upřednostňují lidé rázní, kteří rádi žijí naplno. Červená barva je také spojována s pocity lásky a tepla. Je ale rovněž barvou emoce opačného rázu - hněvu a agrese.

- žlutá barva charakterizuje spontánnost a nekonfliktnost. Může však evokovat také pocity frustrace a hněvu.

- modrá barva poukazuje na empatii, emocionální vyrovnanost a vnitřní harmonii. Tato barva reprezentuje uspořádanost a systematičnost, rovněž ale lhostejnost a odstup. Je to barva, která podněcuje k produktivitě a nejméně ze všech barev podněcuje k chuti k jídlu.

- zelená barva reprezentuje pocit jistoty, ale také houževnatost a vytrvalost, touhu po změně. Je barvou klidu, pokoje, odpočinku, rozjímání.

- šedá je neutrální barva, nevzbuzuje ani klid, ani expanzivnost. Její preference může být známkou neangažovanosti a nedostatku životního či pracovního nasazení.

- fialovou barvu volí citlivější lidé, někdy však může signalizovat emocionální nevyzrálost a rozkolísanost.

- milovníkům hnědé barvy jsou přisuzovány vlastnosti jako potřeba jistoty či touha usadit se. Tato barva evokuje pocity síly a spolehlivosti. Může navozovat pocit tepla, pohody a bezpečí.

- černou barvu volí ti, kdo mají potřebu vše negovat, není jim cizí protestní postoj či touha nebýt vidět. Tato barva je spojována s neštěstím, ale rovněž třeba se sofistikovaností, formalitou či sexualitou.

Tato metoda se používá jako doplněk dalších metod zkoumajících osobnost člověka. Sama o sobě samozřejmě nemá dostatečnou vypovídající schopnost. Jde však o mezinárodně uznávanou metodu, která má za sebou řadu zkušeností a je lety prověřená.

Každý máme nějakou oblíbenou barvu. Ta v nás něco vzbuzuje, případně nás třeba dokáže dokonce uklidnit. Posuzování vlastností podle toho, jaké preferujeme barvy se možná může zdát pochybné a zavádějící. Jisté základní osobnostní rysy však určitě barvy odrážet mohou. Osobnost člověka sice neodhalí v plné míře, ale třeba nám umožní zjistit o sobě něco nového.

Další články

Jak mít větší radost z prácevloženo 24. 8. 2020

Jak mít větší radost z práce

Často od druhých lidí slyšíme, že se jim nechce do práce a někdy to tak cítíme i my samotní. Pokud je to tak pouze občas, je to v pořádku, je to normální. Pokud to tak ale cítíme každý den, je to špatně.

Práce má významný vliv na utváření naší vnitřní hodnoty, na naší duši.

Můj manžel je gay?!!! Moje manželka je lesba?!!!vloženo 17. 8. 2020

Můj manžel je gay?!!! Moje manželka je lesba?!!!

Zní vám tento výkřik absurdně? Možná by nebyl tak absurdní v minulosti, kdy byla homosexualita tabu nebo společensky nepřípustná, leckdy leckde dokonce trestná. Přesto se i v současnosti stává, že se třeba i dlouholetý partnerský vztah zhroutí právě kvůli homosexualitě partnera či partnerky.

Jak je to možné?

Hraniční porucha osobnostivloženo 27. 7. 2020

Hraniční porucha osobnosti

Hranice mezi tím, co je jen hodně divné a co už je projev nemoci, je dost tenká. Tak je tomu u více psychiatrických diagnóz, ale zvláště ošemetné je to podle mě u tzv. poruch osobnosti. 

Jak jednat s lidmi trpící touto nemocí?

Jak se co nejlépe postarat o senioravloženo 20. 7. 2020

Jak se co nejlépe postarat o seniora

Není třeba připomínat, že každý z nás jednou zestárne, každý z nás se může stát obtížným a náročným břemenem. Tím spíš bychom se měli zamýšlet nad tím, jak poskytnout co nejlepší péči svým blízkým.

Jak rozpoznat, zda tím, že vyhovujete přání seniora zůstat doma ve vaší péči, mu skutečně pomáháte?

|<< < 26 | 27 | 28 | 29 | 30 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky