Radost z bolesti - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 13.11. 2023Radost z bolesti

„Prosím tě, co je vlastně to BDSM? Nějaká bondage, jako svazování?“, ptá se kamarád. Ještě než mu stačím odpovědět, ozve se jeho přítelkyně: „No jasně, to svazování, to může bejt super, taky bych to chtěla zkusit…“. „Vážně?!“, ptá se kamarád se směsicí překvapení a obav ve tváři. Tak takhle nějak začala před nedávnem debata o tomto fenoménu…

Lidská sexualita má mnoho podob a výrazů. Některé (zejména ty, které sami provádíme) pokládáme za normální a správné, jiné za „nenormální“ a některé třeba neznáme vůbec. Vnímání „normálního“ se mění v čase a prostoru.

Je BDSM úchylka?

V současné době se užívá zastřešující zkratka BDSM, která v sobě implicitně obsahuje S/M (asi nejznámější označení sadismus/masochismus) a D/S (dominance a submisivita. To zbývající „B“ je termín „bondage“. Co je tedy co?

Na úvod možná začneme tím, že abychom mohli mluvit o jakékoliv praktice jakožto o BDSM, hlavní věcí je souhlas všech zúčastněných s danou praktikou!!! (Pokud není, s největší pravděpodobností se již pohybujeme za hranou zákona – znásilnění, etc…). Pak mluvíme o tzv. konsensuálním BDSM.
Druhá důležitá věc je, že BDSM není „úchylka“ či parafilie v pravém slova smyslu. (Něco jiného je však např. patologická sexuální agrese, která se již odehrává opět za hranou zákona).
To, že nám něco hned nepřijde „normální“, ještě neznamená, že se jedná o nějakou životu nebezpečnou patologii.

KAŽDÝ ČLOVĚK MÁ JINÉ TOUHY A POTŘEBY. DEFINICE SLOVA „NORMÁLNÍ“ NEEXISTUJE!

Sadisté a masochisté

Mezi S/M skupinu se řadí takový jedinci, kteří rádi působí (sadisté) či naopak přijímají (masochisté) fyzickou bolest. Abychom si rozuměli, ani jedni nemilují bolest obecně, aneb masochista s prostřelenou nohou asi nebude na vrcholu blaha, ale bude mu to stejně nepříjemné jako komukoliv jinému. Stejně tak sadista (pokud nejsme již v patologii), nemá potěšení z ubližování každému na potkání. Stejně jako při „normálních“ sexuálních praktikách i zde je celkem dost důležitá ona druhá osoba (y). Jsou lidé, kteří rádi jak působí, tak i přijímají určité bolestné podněty – tzv. sadomasochisté.

Dominance a submisivita

V rámci D/S se nacházejí ti, kteří rádi dominují či se naopak nechají rádi podrobit. Zde ovšem dominanci a submisi chápeme apriori v psychické rovině. Jde např. o hraní rolí apod. Submisiv očekává, že bude plně pod kontrolou dominantní osoby, ale v bolesti si nelibuje (tudíž submisiv není to samé jako masochista). Stejně tak i dominant si nebude libovat ve způsobování fyzické bolesti.

Může se samozřejmě ale vyskytnout kombinace obojího, tedy jak S/M tak D/S (Dominantní sadista či masochistický submisiv), lidská různorodost je velká.

Ono „B“ (bondage) jsou praktiky různého vázání a svazování a znehybnění osoby, ať už pro sexuální (fyzické/psychické) či umělecké potěšení zúčastněných stran.

Mluvte s partnerem o svých touhách!

No, vraťme se k našemu páru. I přes počáteční ostych byli schopni si promluvit o tom, kdo by co rád vyzkoušel. Téma sexu je v naší kultuře přece jen do jisté míry tabu a tak není výjimkou potkat páry, kteří spolu intimně žijí několik let a přesto ani jeden nesebral odvahu k tomu, zmínit se o něčem „jiném“ či „novém“. Právě ona neschopnost vyjádřit druhému své touhy může stát u zrodu nevěry.

POKUD MÁTE PROBLÉM O SVÝCH TOUHÁCH S PARTNEREM MLUVIT, PORAĎTE SE S ODBORNÍKEM!

Informujte se!

Určité obavy či neznalost jsou přirozené a proto je dobré, kromě komunikace s partnerem, si také zjistit více věrohodných (!) informací o tématu, které nás nějakým způsobem oslovuje, což již v dnešní době není takový problém. Důležité je nenechat se nutit do něčeho, o čem nic nevíme, z čeho máme strach či na co se necítíme být připraveni.

Další články:

Svátky klidu a míruvloženo 12. 12. 2022

Svátky klidu a míru

Štědrý večer klepe na dveře a za 13 dní tu máme Vánoce! Někteří se těší, někteří se děsí.

Přemýšlíte před spaním, jak si zorganizujete čas tak, abyste všechno stihli? Kde se vlastně bere ten pocit, že o Vánocích musí být vše perfektní?

Umění sebekontrolyvloženo 28. 11. 2022

Umění sebekontroly

Často býváme netrpěliví a to tím spíš, pokud nás čeká něco příjemného, na co se těšíme. Specialisté na netrpělivost při očekávání něčeho příjemného jsou děti, avšak i mnohým dospělým někdy dělá problém odolat a na touženou záležitost si počkat.

Jak udržet na uzdě všechny svoje pohnutky a touhy?

Když partnerka nekomunikuje…vloženo 14. 11. 2022

Když partnerka nekomunikuje…

Jste ve vztahu s partnerkou/partnerem (pro zjednodušení si vezmeme příklad muž – žena) a ona pak z nějakého důvodu přestává komunikovat. Někdy dokonce řekne, že když je naštvaná, tak nemluví.

Co s tím, když jedna strana ve vztahu nekomunikuje?

Škola kontroly dětských emocívloženo 31. 10. 2022

Škola kontroly dětských emocí

Všechny dětské emoce jsou přirozené. Každé dítě si jimi musí projít a poznat je. Je to důležité pro jeho zdravý vývoj. Ačkoli nám to jakožto rodičům mnohdy není příjemné, měli bychom dítě nechat tou danou emocí si projít.

K tomuto směrování je důležité přistupovat citlivě.

|<< < 5 | 6 | 7 | 8 | 9 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky