„Jak mi to jen mohla udělat? Copak se se mnou neměla dobře? Co jí se mnou chybělo?...“
To jsou časté otázky mužů, zjistí-li, že jim jejich žena byla nevěrná. Mozek je zaplaven otázkami, výčitkami, zlobou a smutkem dohromady. Nevěru partnera prožíváme jako ztrátu důvěry (proto i to označení) doprovázenou pocity křivdy a zrady, případně pocity viny.
S nevěrou žen se v manželských poradnách setkáváme méně častěji než s nevěrou mužů.
Důvodem není jen to, že ženy se snáze svěřují a rychleji vyhledávají pomoc odborníků, ale i to, že dle průzkumů je výskyt mimomanželských styků u žen skutečně nižší. Především díky pocitům zodpovědnosti vůči rodině a nezletilým dětem ženy často výzvám k mimomanželským stykům odolávají.
V období zamilovanosti býváme věrnými a stabilními partnery automaticky, později se musí více uplatnit vědomí povinnosti a odpovědnosti.
Na rozdíl od mužů ženy nevěru zpravidla nevnímají jako krátké erotické dobrodružství, ale jako mimomanželský vztah naplněný citovým poutem.
Je více druhů nevěry
Obecně jsou rozlišovány tři základní typy nevěr:
Za zrodem nevěry často stojí souhra okolností a příležitostí kombinovaná s určitými osobnostními specifiky.
A je více typů nevěrných žen
Hovoříme například o ženě:
Nejčastější příčiny: Odcizení a fádnost vztahu
Motivace k nevěře je u žen opět trochu jiná než u mužů. Velmi často vnímají vztah s jiným mužem jako určité obohacení jinak fádního a všedního manželství, z něhož však nechtějí odcházet. Případně jako pokus oživit ochladlé manželství, vyprovokovat muže k akci. Většina klamajících žen dle výzkumů uvádí, že byť jejich manželství je zdánlivě bezproblémové, cítí v něm odcizení a emoční nepochopení. Mnohé tak v mimomanželském vztahu nachází sebepotvrzení a ocenění, kterého se jim doma dlouhodobě nedostává. Přínos nacházejí i v sexuální oblasti. Popisují, jak díky milenci začaly mít zase radost ze sexu. Vedle klidné lásky v manželství tak prožívají vášnivou lásku v mimomanželském vztahu. Svůj podíl hraje též stimulující zážitek změny a příchuť zakázaného ovoce. V některých případech nevěry žen může jít o motivaci čistě tržní, kdy vyhoví muži, aby získaly určité výhody a privilegia (kariérní postup, finance).
Cítím se okraden, oloupen!
Každopádně ať má mimomanželský kontakt motiv jakýkoliv, oklamaní partneři jej při jeho odhalení prožívají jako silné psychické trauma a podobně se s ním i vyrovnávají. Fakt, že se o životního partnera dělí s třetí osobou, vnímají jako zásah do své intimity. (Podobné pocity popisují lidé, jimž byl vyloupen byt.) Cítí se být oloupeni, připraveni o něco sice nehmotného, nicméně pro život nesmírně cenného, o důvěru, sounáležitost, partnerství.
Jak se mám zachovat?
Abychom se v bolesti dlouze neutápěli, či se v afektu nedopustili překotně neuváženého jednání, jímž bychom ublížili sobě, či druhým, je dobré obrátit se o pomoc na manželského poradce, či terapeuta.
Manželská terapie nabízí různé formy pomoci. Prvním úkolem je zamezit, aby odhalený mimomanželský kontakt přerostl v chronický konflikt. V dalších fázích pak terapie pomáhá zraněnému partnerovi překonat pocit křivdy a hledat cestu dál, ať již znovu k sobě, či každému sám od sebe.
Rozvodovost se bohužel nevyhýbá manželstvím s dětmi, tudíž někdy jsou onoho vzorného chování dospělých svědci i děti. Dítě se stává ve sporu dvou dospělých nechtěně zbraní jednoho z nich.
Jeden z rodičů začne popuzovat dítě proti druhému rodiči. S tímto jevem se setkáváme zejména v situacích, kdy je dítě