Nejste svoji rodiče aneb Žijte sami za sebe - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 2.11. 2020Nejste svoji rodiče aneb Žijte sami za sebe

I v dospělosti se často snažíme chovat tak, jak by se líbilo našim rodičům. Děláme práci, kterou oni schvalují, volný čas trávíme, jak nás naučili. Vy jste ale přeci někdo jiný! Tak proč žijete cizí život, místo toho vašeho?

Jste dětmi, ne klony

Jako batolata nás rodiče učí chodit a mluvit. V dětství nás seznamují se světem a předávají nám své názory. V pubertě si ale začínáme tvořit vlastní názory a vytváříme si vlastní identitu.

Mnohým rodičům se to nelíbí. Jejich potomci nesmějí dělat to či ono, hudba je řevem a styl oblékání je směšný. Rodiče se vyděsí, když je jejich dítě najednou přestane poslouchat a přijde s vlastním názorem. Často se pak uchýlí k přesvědčování, že tohle přece dělat nemůžou, nebo že tímhle se neuživí.

Zapomínají ale, že jejich děti jsou samostatní lidé s jedinečným myšlením. Ne jejich klony, kteří mají přesně stejná přání, jako oni sami. Že si vaši rodiče celý život přáli během dovolené lenošit u moře, neznamená, že vás to bude těšit stejně. Vzali se mladí a vás se od dvacetin ptají, kdy už se konečně usadíte a dáte jim vnoučata? Ať se ptají, nenuťte se ale do ničeho, co vám nevyhovuje.

Nemáte povinnost žít podle přání vašich rodičů. Jste jedinečný člověk s vlastními přáními a představou o štěstí, která se může výrazně lišit od těch jejich. Nevyčítejte si, když se rozhodnete bydlet v bytě uprostřed města místo na samotě. Rodiče vám dali život, ale nedále vás nevlastní. Buďte jejich potomky, ne věrným obrazem.

PSYCHOLOGICKÁ POMOC NA TELEFONU - NONSTOP A ZCELA DISKRÉTNÍ! Volejte 900 70 10 20*


Vaše přání jsou vaše


V dospělosti se často snažíme žít podle přání jiných. Snažíme se potěšit zaměstnavatele, kolegy, přátele, rodiče. Neustále se ohlížíme na to, jestli svým chováním někoho nezklameme a vyhýbáme se čemukoliv, co by nás vystavilo posměchu ostatních.

Od dětství máme zakořeněno, že tohle nebo tamto se nedělá a vůbec nepřemýšlíme nad tím, proč. „Rodina je nejdůležitější a každý by ji měl co nejdříve založit“, to vám přeci říkali už od dětství. Ale že vaše rodiče nebo kolegy nikdy ani nenapadlo budovat kariéru místo rodiny, neznamená, že to nemůžete udělat vy. Když se rozhodnete vybočit, neodsoudíte se k věčnému neštěstí. Právě naopak.

Jiná přání neznamenají, že jsou horší. Chcete nejdřív cestovat a až potom se usadit? Nebo vám rodiče naopak neustále říkají, že oni ani náhodou neměli takové možnosti, jako vy a mít dítě před třicítkou vám rozmlouvají? Je to váš život a vaše volby. Pokud budete žít tak, aby vám je okolí beze zbytku schvalovalo, budete žít jejich život a ne svůj. Neustále se budete ohlížet přes rameno a říkat si, jestli to děláte správně. Jenže tisíc lidí, tisíc chutí. Když budete čekat na schválení ode všech, nikdy se ho nedočkáte.

Příběhy úspěšných lidí se shodují v jednom. Měli odvahu jít plnit si svá přání, bez ohledu na to, jestli jim je někdo schvaloval. Poslechněte si rady svých rodičů, rozhodněte se ale podle sebe.

Jste samostatná jednotka. Žijte podle sebe!

Další články

Žít v přítomnosti?vloženo 14. 4. 2020

Žít v přítomnosti?

Žít v přítomném okamžiku, je jedno z oblíbených doporučení pro šťastný život. Jen tak si totiž člověk doopravdy vychutná to, co mu život právě nabízí.

Nějaké věci přece jen neovlivníme a je proto nesmysl zapomínat na to, co můžeme prožít teď kvůli vizím toho, co můžeme mít za měsíc, za rok, za deset let… Jenže nezabývat se minulostí a budoucností není vždy jednoduché.

Psycholog na telefonu – okamžitá pomoc v náročných situacích

Psycholog na telefonu – okamžitá pomoc v náročných situacích

Psychologové na telefonu vám nabízejí svou pomoc! Prvních 15 minut volání je ZDARMA!

Poradit se s psychologem vám pomůže zbavit se úzkostí, strachů, depresí a odstranit tak problémy, které by se tak mohly stát zbytečně velkými.

NEBUĎTE NA TO SAMI!vloženo 6. 4. 2020

NEBUĎTE NA TO SAMI!

Mít problém není ostuda ani známka slabosti.

I ten, kdo je jindy silný a odolný, se najednou cítí bezmocně, když ho potkají těžké a nečekané životní rány.

Duševní choroba – daň za popularitu?vloženo 6. 4. 2020

Duševní choroba – daň za popularitu?

Proč jsou populární osobnosti více ohroženy duševními problémy?

V poslední době, hlavně díky médiím, často slýcháme, že se nějaký veřejně známý člověk, tedy celebrita, „zhroutil“. Ale co je tím myšleno a co za tím může být schováno?

|<< < 4 | 5 | 6 | 7 | 8 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky