Všechny známe ty momenty, kdy se dostaneme do situace, kterou neumíme samy vyřešit. Mluvím nyní hlavně o problémech ve vztahu. Pokud máme nejlepší kamarádku, může se nám zdát řešení problému jednoduší. Zavoláme jí, zajdeme s ní na kávu nebo vínečko a postěžujeme si. Kamarádka nás uchlácholí, podrží, vyslechne a reaguje s naprostým porozuměním. Ale... Co když je problém tak intimní nebo bolestný, že je nám hanba o něm mluvit.
Copak se kamarádce svěříme s tím, že nás partner sem tam uhodí? Asi ne. Kamarádka, dobrá kamarádka bude vždy na naší straně, bude nám říkat ježiši zbláznila jsi se? Hned jdi od něj pryč, tohle nejde, a co děti, ...? A náš přítel/manžel bude hned nepřítelem číslo jedna! Ale chceme to, chceme, aby náš milovaný protějšek byl nepřítelem? Ne! Chceme situaci vyřešit, chceme, aby nám s ním bylo dobře, netoužíme po ničem jiném než , aby se vše vrátilo do starých dobrých kolejí, vždyť ho milujeme. Co když nás podvedl? Bolí to, jsme zklamané, nešťastné, nějak nejde situaci znova zalepit, chceme aby se to vyřešilo, vždyť HO přece ztratit nechceme! Ale jak?! Kamarádka radí odchod, my to chápeme rozumem, ale srdce nechce. Nejhorší pak je, když se i přes rady kamarádky s partnerem udobříme. Hloupé že, najednou se stává nepřítelem kamarádka. Ale to přece také nechceme! Hm, tak s kým to řešit?
Často se stává, že k nám do psychologických poraden píší ženy proto, že každý jim radí něco jiného a oni nevědí, co si mají vybrat. Nebo se cítí bezradné proto, že kamarádky jim radí radikální řešení a vidí to úplně jednoduše, jenže ono to tak lehké není. „Tak se s ním rozejdi!“, „Nechápu, proč s ním vůbec jsi!“. Stává se také to, že člověk rady známých uposlechne, pokusí se o radikální řešení například rozchodem, jenže po čase se k partnerovi vrátí zpět. Stěžuje si potom, že kamarádi na něho zanevřeli a nerozumí mu.
Kamarádka versus psycholog
Na rozdíl od kamarádek je psycholog právě tím, kdo nevidí věci zjednodušeně a dokáže zkombinovat jak pohled „zvenčí“, tak pohled „zevnitř“ - zevnitř duše člověka, který s ním svůj problém řeší. Ví, že každý má své důvody, proč zažívá to, co zažívá, že cesta ke změně nemusí být jednoduchá a co všechno obnáší. Zkusme si ony rozdíly mezi pomocí kamarádek a psychologů shrnout.
To vše jsou argumenty, proč se nebát zkontaktovat psychologa, pokud si s něčím nevíme rady. Můžeme si být zpočátku nejistí a obávat se, co můžeme od konzultace s psychologem očekávat. To je přirozené, když jdeme kamkoliv poprvé. Může se nám zdát, že na tom přeci nejsme až tak zle, abychom potřebovali psychologa. Ale představa, že k psychologovi chodí lidé, kteří jsou „blázni“ nebo úplně na dně, je zavádějící. Psychologické praxe navštěvují z větší části právě ti lidé, kteří potřebují poradit v obtížné situaci. Vyhledat odbornou radu zavčas, nám pomůže předejít tomu, abychom se až na samé dno nedostali. Je to výraz síly a schopnosti postavit se ke svým problémům aktivně a chtít něco změnit.
Psycholog může být naším kamarádem, ale odborným!
Psycholog a kamarádka se nevylučují, právě naopak. Psycholog nám nenahradí přátele, které potřebujeme, s kterými se také potřebujeme dělit o své zkušenosti a sdílet je. Návštěva psychologa může klidně zase skončit telefonem kamarádce a podělením se o své zkušenosti. A v dnešní době už pro radu psychologa stačí jen zvednout telefon a vytočit to správné číslo. Ostatní už můžeme nechat na psychologovi, je to odborník.