Jak kontrolovat svoje emoce v práci? - Vitavera - Váš psycholog na telefonu!
Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

vloženo 8.2. 2021Jak kontrolovat svoje emoce v práci?



Rutina a tlak, který vyvolávají různé termíny a závazky, jsou nejčastější příčinou vzniku negativních emocí při práci. Jsou to ale stresové situace, které jsou nedílnou součástí života. Jak je ovládat a neumožnit přitom vzniku konfliktním situacím?


Víkend bývá “darem z nebes“, který každého zachrání po týdnu tvrdého drilu. Nicméně všechno dobré končí mnohem rychleji, než to špatné, takže se rychle všichni vrací do každodenních povinností, které jsou spojeny s frustrací a stresem. Jít ale zpět k negativním emocím? Komu by se do toho chtělo? Navíc to není rozumné, protože to značí nedostatek profesionality a snížení efektivity práce.

Je potřeba si uvědomit, že emoce, pokud jsou správně používány, se mohou stát i dobrými spojenci. Nejen to, že ostatním sdělují, co člověk cítí, stejně tak okolí může předvídat jeho chování. A právě proto není dobré, aby emoce ovládaly jakoukoliv osobnost.

NAŠI PSYCHOLOGOVÉ JSOU VÁM K DISPOZICI NA TELEFONU -  24 HODIN DENNĚ, 7 DNÍ V TÝDNU!

Jak se vypořádat s nežádoucími pocity při práci?

Nejjednodušší metodou je “počítat do deseti“, protože právě tak odvrátíte svoji pozornost od stresové situace a máte jistotu, že zbytečně nevydáváte energii tam, kde to za to ani nestojí. Za patnáct minut si na nepříjemnou situaci ani nevzpomenete a svoji mysl dostanete zpět do pozitivna, takže s vámi po zbytek dne nebudou “cloumat“ negativní emoce.

Další možností je, že “začnete přemýšlet jinak“. Znamená to, že například výtky od rozzlobeného zákazníka neberte jako útok na svoji osobu, ale jako jeho vlastní frustraci a vztek, který chce dát najevo celému světu. A vy? Vy jste se jen objevili v jeho “hledáčku“, protože stejně tak jako vy, tak to mohl “schytat“ i někdo z vašich kolegů.

Efektivnímu zvládnutí emocí v každodenním životě se lze naučit, vyžaduje to ale dlouhodobé pracování na své emoční inteligenci a pochopení svých vlastních pocitů. Jedině tak totiž nebudete dávat ostatním najevo svá slabá místa.

Další články

Jak zvládat negativní poznámkyvloženo 1. 2. 2021

Jak zvládat negativní poznámky

Před kritiku, ať už oprávněnou či neoprávněnou, je občas postaven každý. Někdo ji dokáže ignorovat, jiný se kvůli ní trápí. V pořádku není ani jeden výsledek. Většina z nás ji však samozřejmě řeší.

Když od někoho z našeho okolí slyšíme nepříjemná slova o nás samotných, zasáhne nás to.

Deset znaků hypochondravloženo 25. 1. 2021

Deset znaků hypochondra

Hypochondrie není onemocnění tělesné, ale nemoc duševní. Může souviset i s nepřiznanou depresí a stavem nazývaným somatizace deprese.

Jak zjistit, zda je člověk nemocný nebo hypochondr?

Šikana pohledem rodiče obětivloženo 18. 1. 2021

Šikana pohledem rodiče oběti

Jednou z největších rodičovských výzev je přimět děti středního a staršího školního věku k hovoru o škole a spolužácích.

Mladší děti se naopak velmi rády podělí o své zážitky a raportují průběh školního dne tak detailně, až rodičovská pozornost často polevuje.

Jak na závistivost?vloženo 11. 1. 2021

Jak na závistivost?

Jsme rozdílní a rozdílná je také situace každého z nás. Proto občas dochází k vzájemnému srovnávání se. Pokud zůstává u srovnávání, je to v pořádku. Soutěživost je totiž naším hnacím motorem.

Proč k ní dochází, když je zbytečná?

1 | 2 | 3 | 4 | 5 > >>|

Základní navigace

Přejít na obsah (přeskočit nahoru)


obchodní podmínky zpracování osobních údajů zpracování cookies mobilní verze  spolupracujte s námi  vaše názory a připomínky